Pusztaszentlászlón a Deák-falvak

Deák-falvak találkoztak a minap - ahogyan Eötvös Károly fogalmazott egy helyütt: „Deák legkedvesebb tanyáján”-, a Zala megyei Pusztaszentlászlón - adta hírül az Objektív Hírügynökség.



A település önkormányzata és a Zala Megyei Művelődési, Képzési Központ és Szakiskola hagyományteremtő céllal hívta össze az egykori Deák-birtokokon lévő falvak találkozóját, amelyen részt vett a házigazda Pusztaszentlászló, Balatonfüred, Kehidakustány, Söjtör, Zalatárnok és a szlovéniai Zsitkóc delegációja. Kiss Bódog Zoltánnak, a megyei közgyűlés elnökének megnyitója után az iskolában vetélkedő zajlott a vendég települések iskolásai számára, a falu kultúrotthonában pedig Deák-konferenciára került sor. Sütő Károly, a Deák Emlékbizottság titkára szerint jó lenne tovább működhetne a bizottság, ugyanis 2006-ban Deák halálának az évfordulója lesz, és a majdani programokat is koordinálni kell. Az már biztos, hogy a következő években is lesznek nívós rendezvények: 2004. január 30-án Kehidakustányban, az addigra elkészülő állandó Deák-kiállítás kapcsán ünnepi közgyűlés lesz, ezen a napon adják át a megyei közgyűlés által alapított címeket, kitüntetéseket. Állandó feladat lesz a már említett kehidakustányi Deák-kiállítás folyamatos szinten tartása is, ahol a bizottság konferenciákat szervezne.
S hogy hogyan kötődik Deák a zalai településhez? 1821-ben Deák Klára, Deák Ferenc nővére és nevelőanyja Pusztaszentlászlóra ment feleségül Oszterhueber Tarányi Józsefhez. Ezért fordult meg rendszeresen a településen, és amikor Deáknak 1854-ben el kellett adnia kehidai birtokait, felköltözött Budapestre, de az évek nagy részét (általában a nyarakat) testvérénél, Deák Kláránál töltötte. Oszterhueber Tarányi József pedig szellemi társa volt, sok mindent megbeszéltek a világ és az ország dolgairól. Állítólag a kiegyezés okmányai is Pusztaszentlászlón készültek el, és a kor politikusai közül nagyon sokan felkeresték itt Deákot. Az önkormányzat a hajdani Oszterhueber-Deák kastélyban alakította ki a „Haza bölcse” emlékszobáját, ahol látható annak a padnak a rekonstrukciója is, amelyen Deák üldögélni szokott a hűs árnyat adó gesztenyefák alatt.


Képaláírás: Kordokumentumok is láthatók a pusztaszentlászlói emlékszobában.



Hírforrás: OBJEKTÍV Hírügynökség 2003. december 18.

Gy. Mészáros Ágnes

A Web-oldalon található cikkek és fotók ingyenesen és szabadon felhasználhatók, de kizárólag az Objektív Hírügynökség, mint hírforrás feltüntetésével.
hirdetés