Megújul a Nagykörút – a közös gondolkodást segíti a BKK

Buja fasor, pezsgő kulturális élet, korzózásra alkalmas járdák, rendezett homlokzatok, vonzó, barátságos környezet – ilyen a jövő Nagykörútja. Budapest ütőerének komplex megújítása a Fővárosi Önkormányzat, a BKK, a körút menti kerületek, a helyi kulturális intézmények, a vállalkozók és a civil szervezetek közös ügye. Ezért ebben a körben nemrég egész napos rendezvényt tartottak a Rákóczi téri vásárcsarnokban, ahová ötletelésre hívták az érintetteket. Sok más mellett szóba került a portálprogram, a műemlékvédelem és a 4-es és a 6-os villamos szerepe is – értesült az OBJEKTÍV Hírügynökség a Budapesti Közlekedési Központ közleményéből.



Budapest zöldebb, közlekedése még biztonságosabb lehet: egyre közelebb kerül a Nagykörút megújulása. A Pest „főutcájának” és környezetének átfogó megújítását célzó témacsoport néhány hete, a Rákóczi téri vásárcsarnokban tartotta harmadik ülését. Kulturális és közlekedési szakemberek, az érintett önkormányzatok és civilszervezetek képviselői közösen ötleteltek arról, hogy a Nagykörútra és környezetére kiterjedő, több projektből álló beavatkozássorozat hogyan képes élhetőbbé, vonzóbbá tenni a városrészt.

Az európai uniós források elérhető közelségbe kerülésével új lendületet kapott – 2020-ban indult – program legfőbb célja, hogy a jelenleg nagy forgalmú közlekedési folyosóként funkcionáló út újra a város társadalmi, gazdasági és kulturális központja legyen, ahol jó lakni és vállalkozni.

A program kulcsfontosságú eleme a BKK által koordinált – és az EU-s források révén megvalósítható – köztérfejlesztés, de ide tartozik az üzlethelyiségek revitalizációja, a portálprogram, a körútgondnokság is, a lakhatási és műemléki beavatkozásokkal pedig a Nagykörút építészeti öröksége is gondos kezekbe kerülhet.

Műhelymunka a Rákóczi téri vásárcsarnokban

A program gazdái nagy hangsúlyt fektettek arra, hogy már a tervezés korai szakaszában bevonják az érintett kerületeket, valamint a budapesti civileket és szakmai szervezeteket. A témacsoport ülései során a résztvevők műhelymunka keretében vitatták meg a fejlesztések tartalmát, azok céljait:

• A köztérfejlesztés fókuszában az infrastruktúra fejlesztése, a vállalkozásokat segítő rakodópontok létrehozása, a mindenkinek biztonságos és kényelmes kerékpáros és gyalogos felületek kialakítása, valamint a zöldfelületek minőségi megújítása áll. A BKK olyan városok példáját követi a fejlesztések során, mint Koppenhága, Párizs vagy Barcelona. A Nagykörút tervezése, majd átépítése során újragondolják az utcai szegélyzónákat és nagy hangsúlyt fektetnek a zöld felületekre is. Ezek az intézkedések klímavédelmi és városképi értéket is képviselnek, hozzájárulnak a Nagykörút barátságosabb arculatához, élhetőbbé tételéhez.

• A PR-program a Nagykörút, mint „márka” kialakítását célozza a környék történelmi hagyományainak, kulturális értékeinek beemelésével, a társadalmi sokszínűség figyelembe vételével. A Nagykörút megannyi kulturális intézmény és művész otthona, sok jó történet szülőhelye. Mindezek összekapcsolása és az arculati pályázat erős alapot adhat a „brand” megteremtésének.

• A gazdaságfejlesztési program célja, hogy újra élettel teljen meg a Nagykörút, csökkenjen az üres üzletek száma, megjelenjenek a kis- és középvállalkozások, és növeljék a Nagykörút szolgáltatási színvonalát. Az önkormányzati és magántulajdonú helyiségek összehangolt hasznosítása révén olyan élhető és vonzó városi funkciók valósulhatnak meg, amelyek nem elsősorban a turisták, hanem a budapestiek igényeit szolgálják ki. Erre jó példa a XI. kerületi Bartók Béla út elmúlt években lezajlott rehabilitációja, vagy a II. kerületi Margit körút (és egyben az egész Margit-negyed) jelenleg is folyamatban lévő átalakulása.

• Új modellként jelenhet meg a Körútgondnokság a program keretében. Az elgondolás célja, hogy új működési kereteket adjon a Nagykörúton a közterületek fenntartásának és működtetésének. A rendszerbe nemcsak önkormányzati szereplők, hanem akár civil partnerek, vállalkozások vagy a lakók is bekerülhetnek. Megvalósulásával tovább fokozódhat a Nagykörút és annak környékén élők lokálpatriotizmusa. A programban kiemelt figyelmet kapnak a zöldfelületek is, többek között a körúti fasorok is megújulhatnak.

• Az örökségvédelem és portálprogram részeként cél a Nagykörút építészeti örökségének megőrzése, helyrehozatala és revitalizációja. A korábban elkészült felmérések és a Nagykörút egyes szakaszain már elindult helyreállítási munkák tapasztalatai alapján új lendületet kaphat a portálok esztétikus megújítása.

• Az ikonikussá vált 4-es és 6-os villamosvonalakon naponta több százezren utaznak. A jelenlegi tervek ugyan érintik a villamos pályáját vagy megállókat, de hosszabb távon mindenképp szükséges a szolgáltatás színvonalának megőrzése, illetve annak javítása. A fejlesztések célja, hogy a jövőben még több ember számára váljanak elérhetővé a nagykörúti villamosok, éjjel-nappal magas színvonalú szolgáltatást biztosítva.

A tervezési folyamat része a párbeszéd

Az esemény résztvevői egyetértettek abban, hogy a Nagykörút sikeres megújításához elengedhetetlen a különböző szervezetek átfogó együttműködése. A mostani témacsoportülés eredményei alapján a következő hónapokban konkrét cselekvési tervek kidolgozására koncentrálnak majd a résztvevők.

A BKK a Nagykörút megújítására vonatkozóan korábban 10 ezer főt megmozgató társadalmi egyeztetést folytatott le, amellyel a Budapesten közlekedők és az idelátogatók véleményére, elvárásaira, igényeire volt kíváncsi. Az érdeklődő érintettek kérdőív kitöltésével, az utcafórumokon, valamint a közösségi tervezési eseményeken (Agórákon) is elmondhatták véleményüket a beruházásról. A társadalmi egyeztetés részletes eredményei ezen az oldalon találhatók.

A program hosszú távú célja, hogy a Nagykörút ne csak Budapest ikonikus közlekedési útvonalaként éljen tovább a fővárosban élők és idelátogatók fejében, hanem ismét valódi, élő és szerethető városi térként térjen vissza a budapestiek mindennapjaiba.

Uniós támogatással újulhat meg a kerékpáros infrastruktúra

A nagykörúti fejlesztések tervezési és a kerékpáros infrastruktúrát érintő kivitelezési munkái (fizikailag védett kerékpársáv és a vállalkozásokat támogató multifunkciós sáv kialakítása, a csomópontok átépítése, valamint a zöldfelület-rendezés egy része) az Európai Unió TOP Plusz-4.1.2-23 program keretében valósulhat meg. A tervek teljes körű, komplex megvalósításához a Fővárosi Önkormányzat további források bevonását tervezi. Ezzel teljes szélességben megújulhatnak a járdák, új utcabútorok és művészeti alkotások jelenhetnek meg, valamint a Nagykörút adottságaihoz mérten további zöldfelületek jöhetnek létre.

A részletes műszaki tervek elkészítésére vonatkozó közbeszerzési felhívás június elején jelent meg. A kiviteli tervek az eredményes eljárás lefolytatása esetén előreláthatólag 2027 nyarán állhatnak rendelkezésre. Ezt követően, várhatóan 2028–2029-ben indulhat a kivitelezés.

OBJEKTÍV Hírügynökség 2025. június 24.

A Web-oldalon található cikkek és fotók ingyenesen és szabadon felhasználhatók, de kizárólag az Objektív Hírügynökség, mint hírforrás feltüntetésével.
hirdetés