Sajtótájékoztatót tartott a Fejér Megyei Tűzmegelőzési Bizottság

A tél számtalan örömforrása mellett sajnos veszélyeket is rejteget, azonban ha tisztában vagyunk ezekkel és betartunk pár alapvető biztonsági szabályt, akkor nem kell gonddal, bosszúsággal, tragédiával számolnunk. Annak érdekében, hogy az állampolgárok minél szélesebb körében ismertek legyenek a veszélyek és az ellenük való védekezési módok, a Fejér Megyei Tűzmegelőzési Bizottság a Fejér Megyei Rendőr-főkapitánysággal, az Országos Mentőszolgálat Közép-dunántúli Régiójával és a Kémény Zrt.-vel közösen sajtótájékoztatót tartott október 20-án, Székesfehérváron, a Fejér Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóságon – értesült az OBJEKTÍV Hírügynökség.



Az újságírókat Magosi Lajos tűzoltó ezredes, Fejér megyei katasztrófavédelmi igazgatóság fogadta. Köszöntőjében kiemelte az előrelátás, a felkészültség, az öngondoskodás fontosságát. Mindenképpen ajánlott figyelemmel kísérni a meteorológiai előrejelzéseket, a katasztrófavédelem tájékoztatóit, közleményeit. Természetesen, mind a hivatásos, mind a civil szervezetek arra törekszenek, hogy bármikor és minden helyzetben megadják a segítséget a bajbajutottaknak. A legfontosabb tényező a megelőzés, hiszen az lenne a legjobb, ha minél kevesebben kerülnének bajba és szorulnának segítségre.

A Fejér Megyei Rendőr-főkapitányság szóvivője, Kiss Z. Edward rendőr őrnagy elmondta, hogy a rendőrség két jelentős területe a közlekedésbiztonság és a személybiztonság szavatolása. Az előbbi érdekében idén is meghirdették a „Látni és látszani” programsorozatot, amely a gépjárművezetők és gépjárműveik téli felkészítéséhez nyújt segítséget. A személyvédelem során nagy hangsúlyt kapnak a rendőrség körzeti megbízottjai, akik saját területeiken jól ismerik az állampolgárokat, helyi sajátosságokat, ebből adódóan rendszeresen figyelemmel kísérik például az idős embereket, annak érdekében, hogy senki ne legyen a hideg áldozata.

A Fejér Megyei Kéményseprő és Tüzeléstechnikai Zrt. vezérigazgatója, Németh Sándor a különböző tüzelőanyagú fűtési rendszerek veszélyforrásairól beszélt. Minden esetben gondoskodni kell a megfelelő mennyiségű levegő, illetve oxigén utánpótlásról, különösen, ha jól tömítő műanyag nyílászárók vannak beépítve. Remélhetően minél többen vásárolnak szén-monoxid-érzékelőket. Ebben az esetben fűtéstechnikai szaküzleteket keressenek fel, mivel ezekben az üzletekben garantált a megfelelő minőség és a szakmai segítség.

Sajnos egyre nagyobb problémát jelent, hogy a szilárd anyag tüzelésű kazánokban háztartási hulladékot is elégetnek. Azon kívül, hogy a levegő védelméről szóló törvény értelmében ez szigorúan tilos, mivel súlyosan környezetszennyező, komoly biztonsági problémákat is felvet. A műanyagok, gumik égése során mérgező gázok, gőzök szabadulnak fel, valamint a kazán égésterében és kéményében kátránylerakódást okoznak. Több esetben is előfordult, hogy az évente kötelező kéményseprő-ipari ellenőrzés során a kémény megfelelő műszaki állapotban volt, azonban a helytelen használatból következően kéménytűz keletkezett, illetve részleges vagy teljes elzáródás esetén a füstgázok visszaáramoltak a lakótérbe,

A mentőszolgálatot Pápai Imre képviselte, aki tájékoztatójában nagy hangsúlyt helyezett a szén-monoxid − CO − mérgezések megelőzésére, a mérgezés élettanára, tüneteire. A CO nem véletlenül kapta a csendes gyilkos elnevezést. Szintelen, szagtalan, a mérgezés kezdetei tünetei, úgymint gyengeség, fejfájás, hányinger számos más, például megfázásos jellegű állapottal könnyen összekeverhetőek.

Minden télen előfordulnak kihűlés következtében bekövetkezett tragédiák. Fontos, hogy ne csak a szabadban lévő embertársainkra figyeljünk, hanem az egyedül élő, legtöbbször idős szomszédainkra is. Mindenképpen gyanús körülménynek számítanak, ha már hosszabb ideje nem láttunk valakit és a kéménye sem füstöl.

A sajtótájékoztatón felvetett témák közös jellemzője, hogy előrelátással, a másik emberre történő odafigyeléssel, felelősségteljes közlekedési morállal és a környezetünkben lévő berendezések megfelelő műszaki állapotának fenntartásával tragédiákat, nagy anyagi kárral járó eseményeket előzhetünk meg.

Az E.ON Hungária Zrt. a közelmúltban hárommillió forint értékben ötven darab, professzionális szén-monoxid-mérő készüléket adományozott a katasztrófavédelem számára. A mérőeszközök nyolc megyében a készenléti tűzoltójárműveken kapnak helyet, ami azért fontos, mert ezek a szerek érkeznek ki elsőként a szén-monoxiddal kapcsolatos esetek helyszínére. A sajtótájékoztatón Farkas-Bozsik Gábor tűzoltó alezredes, szóvivő ismertette az eszköz működését és rendeltetését, amelyből Fejér megye hét darabot kapott.

Hírforrás: OBJEKTÍV Hírügynökség 2016. október 20.

A Web-oldalon található cikkek és fotók ingyenesen és szabadon felhasználhatók, de kizárólag az Objektív Hírügynökség, mint hírforrás feltüntetésével.
hirdetés