Polgári védelmi kiállítás Dunaújvárosban

„Légoltalom és polgári védelem az 50-es, 60-as években” címmel kiállítás nyílt a dunaújvárosi Intercisa Múzeumban február 27-én, pénteken. A rendhagyó tárlat a polgári védelem egy szeletét mutatja be, egy kis időutazással megtekinthető, hogy elődeink milyen eszközökkel rendelkeztek a túlélésért, hogyan védekeztek a természeti vagy ipari katasztrófák káros hatásai ellen – tudatta az OBJEKTÍV Hírügynökséggel a Fejér Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság.



A kiállítást Orosz Csaba tűzoltó alezredes, a Dunaújvárosi Hivatásos Tűzoltó-parancsnokság parancsnoka szervezte, elsősorban azzal a céllal, hogy a város lakossága és a diákok a bemutatott egykori használati tárgyak, védelmi eszközök segítségével közelebbről megismerjék a polgári védelem múltjának egy kis szeletét.

Köszöntőjében Orosz Csaba tűzoltó alezredes elmondta: 1935-ben alakult meg a Magyar Hatósági Légoltalom, amelyet az 1935. évi. XII. törvény határozott meg. A feladatok végrehajtását hatósági jogkörben eljárva az 1937-ben megalakult légoltalmi liga végezte, melynek első vezetője József főherceg volt. A Nemzetközi Polgári Védelmi Világszervezet 1972. március elsején alakult meg, azóta március elseje a Polgári Védelem Világnapja.

Az elmúlt három évben évtizedek óta a legnagyobb változás zajlott le polgári védelemben. Új alapokra került a települések kockázatértékelése és katasztrófavédelmi osztályba sorolása, immár a valós veszélyeztetettségeket figyelembe véve, lakosságot ténylegesen fenyegető tényezőkre összpontosít. A településeken képzett közbiztonsági referensek kerültek bevonásra a nemzeti védekezési rendszerbe, valamennyi új járásban tapasztalt munkatársak vesznek részt a helyi védelmi bizottság munkájában.

A polgári védelem működése abból az alapelvből indul ki, hogy az állampolgároknak joguk van a biztonságra, de annak megteremtésében maguknak is tevékenyen részt kell venniük. Az önkéntesség szerepe megnőtt, megalakultak a megyei és járási önkéntes mentőszervezetek és ebben az évben az egyik cél a települési mentőcsoportok rendszerbe állítása.

Súlyos katasztrófahelyzetek csak nagyon ritkán fordulnak elő, hiszen a hangsúly ma már a megelőzésen van. Mindannyiunk számára az lenne az ideális, ha a katasztrófák bekövetkezési valószínűségét a nullára lehetne csökkenteni. Ugyanakkor a katasztrófák csak akkor kezelhetők sikeresen, ha az állampolgárok is felelősséggel tesznek saját biztonságukért – hangsúlyozta a tűzoltóparancsnok.

A kiállítást Orosz Csaba tűzoltó alezredes Magosi Lajos tűzoltó ezredessel, a Fejér Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság igazgatójával és Farkas Lajossal, az Intercisa Múzeum vezetőjével közösen nyitotta meg. A tárlat iránt nagy számban érdeklődő ifjúság mellett az ünnepségben részt vett Nagy Lajos tűzoltó alezredes, megyei polgári védelmi főfelügyelő, Végh Ferenc tűzoltó alezredes, a dunaújvárosi katasztrófavédelmi kirendeltség vezetője és Lóki Richárd tűzoltó őrnagy, polgári védelmi felügyelő is.

A kiállítás március 29-ig tekinthető meg.

Hírforrás: OBJEKTÍV Hírügynökség 2015. február 28.

A Web-oldalon található cikkek és fotók ingyenesen és szabadon felhasználhatók, de kizárólag az Objektív Hírügynökség, mint hírforrás feltüntetésével.
hirdetés