Az európai versenyképességet növelik az űrkutatásban elért eredmények

Kovács Tamás Iván, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium európai uniós és nemzetközi kapcsolatokért felelős helyettes államtitkára nyitotta meg az FP7 Space elnevezésű kétnapos európai űrkutatási konferenciát 2011. május 12-én, Budapesten – tudatta az OBJEKTÍV Hírügynökséggel a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium Kommunikációs Főosztálya.



A helyettes államtitkár megnyitó beszédében hangsúlyozta: az űrtechnológiai eszközök fejlesztésébe való befektetések a gazdaság számos területén gyorsan megtérülnek. Az Európai Unió ezért innovációs törekvéseiben egyre nagyobb hangsúlyt helyez az űrkutatásban rejlő lehetőségek kiaknázására. A kulcsfontosságú technológiák kidolgozása az űripar számára életbevágóan fontos, így közösségi szinten kiemelt feladat a kutatási és innovációs alapok közös stratégiai kereteinek meghatározása – tette hozzá Kovács Tamás Iván.

A konferencia a 2007 és 2013 közötti időszakra vonatkozó FP7 (Kutatási és Technológiafejlesztési Hetedik Keretprogram) szakmai eredményeire és megvalósítandó terveire fókuszál. A kutatási keretprogram két fő stratégiai célkitűzése az európai ipar tudományos és technológiai bázisának erősítése, valamint nemzetközi versenyképességének ösztönzése az EU politikáit támogató kutatás-fejlesztés előmozdítása mellett.

Kovács Tamás Iván jelezte: a magyar soros elnökség alatt megkezdődött a következő keretprogram (FP8 – Common Strategic Framework) kidolgozása is. Jó esély van arra, hogy a Versenyképességi Tanács május 31-i ülésén elfogadják az európai űrpolitikával kapcsolatos tanácsi következtetéseket, amelybe többek között beépülnek az FP7 megvalósításáról szóló, a budapesti konferencián összegzett szakmai tapasztalatok is.

A helyettes államtitkár rámutatott, hogy Magyarország több sikert is elért űrtechnológiai programokban (például a HAMLET-projekt keretében a Magyar Tudományos Akadémia Központi Fizikai Kutatóintézetének részvételével kifejlesztett eszközzel az asztronauták szervezetét érő kozmikus sugárzás eloszlását vizsgálják a Nemzetközi Űrállomáson). Ugyanakkor a magyar pályázati részvétel az FP7 keretprogram Űrkutatási fejeztében jelentősen elmarad a várakozásoktól, így azt a jövőben növelni kell a high-tech ipar versenyképességet fokozó hatásainak elérése érdekében.

Hírforrás: OBJEKTÍV Hírügynökség 2011. május 12.

Gyürky László

A Web-oldalon található cikkek és fotók ingyenesen és szabadon felhasználhatók, de kizárólag az Objektív Hírügynökség, mint hírforrás feltüntetésével.
hirdetés