Továbbra is kritikus a helyzet a gátakon

A Tiszán és mellékfolyóin várhatóan még egy hétig fennmarad a jelenlegi kritikus árvízi helyzet. Köröszugban három kritikus helyen is koncentrált erőkkel folyik a védekezés, hétfőre tovább nőtt az árvíz miatt kitelepítettek száma. Újabb 331 tűzoltó vesz a védekezési munkákban. Folyóink fővédvonalain összesen 1.994 km hosszon van készültség elrendelve. A dunai árhullám a magyarországi szakaszt elhagyta, ezért a dunai árvízi védekezést befejezettnek lehet tekinteni – értesült az OBJEKTÍV Hírügynökség az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóságtól.



Rendkívüli készültségi fokozat van összesen 793 km védvonalon a Tisza folyó Kisköre és a déli országhatár közötti szakaszán, továbbá a Zagyva, és a Maros folyó torkolati védelmi szakaszain, valamint a Hármas-Körös teljes hosszán. III. fokú a készültség a Tiszán a Tokaj és Kisköre között, a Berettyó alsó és a Sebes-Körös torkolati szakaszán, valamint a Hortobágy-Berettyón összesen 603 km védvonalon. II. fokú készültséget 93 km, I. fokút pedig 505 km hosszon tartanak. A középső és az alsó Tisza, valamint a Körösök töltéseinek mentén fokozódtak az árvízi jelenségek, buzgárok, csurgások, felpuhulások tapasztalhatók. A felázott töltéskoronán a gépjárművekkel való közlekedés erősen korlátozott, illetve lehetetlen. Előtérbe került a vízi és légi (helikopteres) anyag- és eszközszállítás.

A belvízze elöntött terület nagysága 133.000 ha, ebből 61.000 ha vetés-szántó. 11 KÖVIZIG területén, 62 szakaszon van érvényben belvízvédelmi készültség.

Mindösszesen az ár- és belvízi védekezést folytató települések száma 305, ebből árvíz ellen 196, belvíz ellen 109 település védekezik. Rendkívüli árvízvédelmi készültségben 79 település van.

A nap folyamán újabb kritikus eseményként jelentkezett a Hármas-Körösön Istenháza magasságában észlelt töltésrepedés. Tovább folytatódtak Csépa, Szelevény, Tiszasas, Kunszentmárton térségében kialakítandó lokalizációs töltésrendszer kiépítési munkálatai.

A BM OKF Főigazgatójának utasítására az ország Hivatásos Önkormányzati Tűzoltó-parancsnokságai 331 főt irányítottak Kunszentmiklósra a védekezési munkák feladatainak ellátására.

Az Országos Műszaki Irányító Törzs tegnapi ülésén elhangzott információk, döntések:

A dunai árhullám a magyarországi szakaszt elhagyta, ezért a dunai árvízi védekezést befejezettnek lehet tekinteni.

A Hármas-Körös térségében folyó védekezési munkák biztosítása érdekében a rendőrség megszervezte a védművek forgalmi rendjét és a belépés szabályozását.

A települések lokalizációs védekezése nagy erőkkel folyik.

Az árvízi védekezésben tevékenykedők legfőbb feladata a gátrepedések, a mozgások megfékezése, illetve további figyelése.

Április 24-én Kunszentmártonon a KKB Operatív Törzse és a Helyi Védelmi Bizottság vezetése közös ülés tartott. Az ülésen részt vett dr.Lamperth Mónika belügyminiszter asszony, illetve Benedek Fülöp FvM közigazgatási államtitkár úr is. Az ülésen a KKB Operatív Törzs vezetője, a megyei védelmi bizottság alelnöke, a térség országgyűlési képviselői, a város polgármestere, a megyei rendőr-főkapitány és a katasztrófavédelmi igazgató áttekintették a védekezés országos, megyei, helyi és egyes szakterületi feladatait. Kunszentmártonban Miniszter Asszony, mint a KKB elnöke megtekintette a befogadó helyeket, illetve a város Körös-parti védekezését. A teljes körű kitelepítést végrehajtó Szelevény községben a BM OKF hatósági főigazgató-helyettese, a területi vízügyi igazgató és a polgármester adtak jelentést a kitelepítés, a kimenekítés megszervezéséről, végrehajtásáról, valamint a Körös-menti és a lokális árvízi védekezésekről. A továbbiakban Miniszter Asszony megtekintette a Szelevény térségében lévő gátrepedés helyreállítását, illetve Csépa és Tiszasas települések részleges kitelepítési helyzetét. A Miniszter Asszony kunszentmártoni látogatása végén elmondta, hogy továbbra is Szelevény a legveszélyeztetettebb település. Hangsúlyozta a vízügyi igazgatóság, a katasztrófavédelem, az önkormányzatok és a honvédség nagyon jó együttműködésben védekeznek, de a kormány által korábban elrendelt veszélyhelyzetet továbbra is indokolt fenntartani.

Az EU Polgári Védelmi Mechanizmusa továbbra is folyamatosan műholdas felvételeket biztosít az árvízi védekezés szervezéséhez Szolnok, Szeged és a Körösök térségéről. A Magyar Köztársaság állandó ENSZ képviselete megküldte az ENSZ Humanitárius Ügyek Helyzetjelentését a szerbiai áradásokról.

A hivatásos katasztrófavédelmi szervek a Tisza mentén folyó védekezési munkálatok során az erők-eszközök átcsoportosításával továbbra is eredményesen végzik árvízvédelmi tevékenységüket.

A megalakított polgári védelmi szervezetek mintegy 7.000 fővel tervezhetők a védekezési feladatokra a Tisza középső és alsó folyási szakaszán. A Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Hivatásos Önkormányzati Tűzoltóságok részére 24-24 órás váltásos rendű munkavégzés jelenleg is érvényben van, a felszabaduló állomány továbbra is Szelevény térségében a gátak megerősítésén dolgozik, mintegy 100 fővel, akikhez csatlakozik a ma útba indított 331 fő hivatásos önkormányzati tűzoltó.

A Kunszentmárton térségébe vezényelt 23 db tűzoltói és 14 db egyéb tulajdonú kishajó készenlétben áll az esetleges személyi mentések végrehajtására. A BM OKF Légimentő Egységét 8 fős kezelő személyzettel továbbra is e térségben állomásoztatja.

A katasztrófavédelmi szervek – köztük a hivatásos önkormányzati tűzoltókkal - 1.375 fővel, a rendőrség és a határőrség 298 fővel, a honvédség 3.522 fővel védekezett. Polgári védelmi kötelezettség alapján 2.509 fő dolgozott. A védekezési munkálatokat 1.902 közmunkás, és 1.787 lakos segítette. A védekezést szervezetszerűen folytatók létszáma a vízügyi dolgozókkal - 12.804 fő - együtt 24.197 fő.

Az ár- és belvíz által veszélyeztetett települések száma 305, melyeken a veszélyeztetett lakosság létszáma 200.483 fő, a veszélyeztetett épületek száma 69.987.

Az ár- és belvízi védekezés során jelenleg 2.610 személy kitelepítésére történt intézkedés, ebből a Dunai árvíznél 284 fő, belvíznél 250 fő és a Tiszán levonuló árhullám következtében 2.076 fő hagyta el otthonát. A tartós belvízi elöntés miatt az érintett településeken továbbra is fenn kell tartani az elrendelt részleges, vagy teljes temetkezési tilalmat.

A Tiszán és mellékfolyóin a rendkívül magas vízállások, és egyre erősödő árvízi jelenségek ellenére töltésszakadás nem történt. Jelenleg is kritikus helyeknek minősülnek a Hármas-Körös töltés megcsúszásai és a Tiszán a Felgyő község melletti padkamegcsúszás helye.

A Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium Jász-Nagykun-Szolnok Megyében a kunszentmártoni kerület hatósági állatorvosai a kimenekített állatállományok azonosítását ellenőrizték, illetve kártalanítási eljárásokat folytatták le. A Csongrád Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-ellenőrző Állomás munkatársai kidolgozták a veszélyeztetett területre vonatkozó kimenekítési tervet, befogadó helyekkel együtt.

Az Informatikai és Hírközlési Minisztérium továbbra is folyamatosan üzemelteti a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság részére biztosított zöld számot. A körösgát kettős repedése miatt intézkedés történt Csépa, Tiszasas és Szelevény távbeszélő központjainak megvédésére, valamint az elöntéssel veszélyeztetett nyilvános állomások mentésére is.

A Magyar Honvédség részéről a tiszai és körösi védekezési térségben, Tiszakécske-Tiszasas-Szentes-Csongrád-Öcsöd-Gyomaendrőd-Hódmezővásárhely-Szeged bázisokról vezényelt 3.522 fő katona és 547 technikai eszköz került kirendelésre munkavégzésre.

A Rendőrség az árvízi védekezéssel érintett megyékben a vízirendészeti rendőrőrsök folyamatos járőrszolgálatot láttak el a veszélyeztetett térségben. Részt vettek továbbá technikai eszközeikkel, homokszállító és cölöpverő pontonok mozgatásában. Az elöntéssel veszélyeztetett települések területén a rendőri erők folyamatos járőrszolgálatot teljesítenek a személy- és vagyon mentési feladatokban való közreműködés biztosítása érdekében. Az árvízi védekezési munkák rendőri biztosításának keretében a kijelölt erők tovább folytatták a rendfenntartó és forgalomirányító tevékenységüket. A védekezési munkálatokat április 24-én 258 fő 134 db technikai eszközzel támogatta. A rendőrség illetékes vezetője cáfolta a médiában megjelent híreket, melyek szerint a kitelepített területeken fosztogatások történtek.

A Kiskunhalasi Határőr Igazgatóság és Orosházi Határőr Igazgatóság a TISZA, BÁCSKA, és KÖRÖS határvadász századainak állományából április 24-én 40 fő közrend és közbiztonsági feladatokat hajtott végre Szeged és Hódmezővásárhely térségében.

A Nagyfai Országos Büntetés-végrehajtási Intézetben 10 fő fogvatartott összesen 1.500 darab homokzsákot töltött meg, amelyek a védekezés helyszínére kiszállításra kerültek.

A Magyar Vöröskereszt a kunszentmártoni befogadóhelyen lát el jószolgálatot. A karitatív szervezetek adományvonalaikon, illetve elkülönített bankszámláikon továbbra is gyűjtik a lakosság és a gazdálkodó szervezetek felajánlásait. A Magyar Baptista Szeretetszolgálat, a Katolikus Karitász és a Magyar Máltai Szeretetszolgálat is aktívan részt vesz a kitelepítésre tervezett települések lakosai segítésében.

Jász-Nagykun-Szolnok megyében kiemelt feladatként jelentkezett a Hármas-Körös jobb és bal partján Mezőtúrtól a torkolatig mutatkozó kritikus árvízi jelenségek kezelése. Az Istenháza magasságában keletkezett töltésrepedés bevédése az észlelést követően azonnal megkezdődött. A védekezést folytató erők Csépa, Szelevény, Tiszasas védelmében épülő 5 és fél km-es lokalizációs védmű kiépítésén túlmenően Kunszentmártonon a Hármas-Körös jobb partján az érintett településrész biztonságának fokozása érdekében további lokalizációs töltés kiépítését kezdték meg. A városi sportcsarnokban elhelyezett befogadott lakosok körülményei megfelelőek. A védekezési munkálatok helyi koordinálására a megyei katasztrófavédelmi igazgatóságtól kitelepült vezetési pont folyamatosan szervezte az itt folyó munkálatokat.

Szelevényen a védekezés intenzíven folyik tovább, melynek fő célja a község belterülete magasabban fekvő részei töltésszakadás esetén történő elöntés elleni megvédése. Szelevény, Csépa, Tiszasas településeken a kitelepített lakosság létszáma 1.943 fő. A védekezést folytató érintett három településen visszamaradott, kimenekítendő lakosság létszáma 1.253 fő.

A térségbe látogató Belügyminiszter Asszonytól - Csépán tartózkodása folyamán - a védekező lakosság kérte a közbenjárását a postai és pénzügyi szolgáltatások megoldására. Az operatív törzs vezetőjének intézkedésére Csépa településen a lakosság pénzellátása céljából pénzterminált tartalmazó mozgóposta kerül működtetésre április 25-től. A takarékszövetkezet nyitásának intézése folyamatban van.

A védekezési munkálatokban összesen 2.974 fő, ebből a megyei katasztrófavédelmi igazgatóság 109 fővel, a tűzoltóság 124 fővel, a honvédség 1.231 fővel, a rendőrség és határőrség 50 fővel, valamint 110 fő közmunkás, 683 fő lakos és 667 fő polgári védelmi szervezetbe beosztott vett részt. A munkájukat segítette a térségbe vezényelt 7 katonai helikopter, valamint 16 PTSZ.

Csépa településen 639 fő, Szelevény településen 757 fő, Tiszasas településen 458 fő kitelepítését végezték el, mely a korábban a belvíz által veszélyeztetett területről kitelepített 100 fővel mindösszesen 1954 fő. Tegnap délután Csépa település polgármestere a spontán, önkényes visszatelepülés megakadályozására belépési tilalmat rendelt el a településre.

A befogadó településen Kunszentmártonban 137 fő, illetve Cserkeszőlőn 102 fő van elhelyezve.

Bács-Kiskun megyében Tiszakécskén (Tiszakécske-Tiszabögön) és Lakiteleken a töltések átázása miatt a gátkorona víztelenítése folyik. A tiszabögi részen jelentkező árvízi jelenségek megfékezésére a védrendszer csaknem teljes hosszában ellennyomó medencék kerültek kialakításra. Lakiteleknél az árpádszállási részen megrogyott nyárigát és nyúlgát között területen jelenleg a mentett oldali rézsű homokzsákos megtámasztása folyik.

Tiszaugnál az átszivárgó víz mezőgazdasági művelés alatt álló területeket öntött el.

A tiszakécskei védelmi szakaszon a legkritikusabb a helyzet, ezért a helyi védelmet vezető polgármester tevékenységét az igazgatóság védelmi központ kihelyezésével továbbra is a helyszínen segíti. A belvíz által elöntött területek nagysága 9.808 ha. A megyében a kitelepített lakosok száma továbbra is 21 fő. Békés megyében a készültségben levő védvonalakon a fokozottnak megfelelő figyelő szolgálat ellátása, árvízi jelenségek megfigyelése folyamatos. A Hortobágy-Berettyó bal partján megépített nyúlgátakat, valamint a mezőtúri közúti hídnál emelt ideiglenes védműveket megerősítették. A katasztrófavédelmi erők 370 fővel vettek részt a védekezési feladatokban. Az elmúlt 24 órában az árvízi védekezésben - a vízügyi igazgatóságok szakemberei, valamint az önkormányzatok dolgozói és önkéntesei mellett - 1.801 fő vett részt.

Csongrád megyében az elmúlt 24 órában a Szentesi HÖT éjszakai világítás biztosításában vett részt, 2 aggregátor és világító-felszerelés alkalmazásával. Egyeztetve az MH szentesi Operatív Csoportjával további 300 fős katonai megerősítő erővel folytatódott a védelmi tevékenység. Csanytelek polgármesterének kérésére az MVB elnökének jóváhagyásával végrehajtották a település kiemelkedő pontjai tengerszint feletti magasságának meghatározását. Az MVB elnökének kérésére a Tisza töltése mellett mintegy 50 m-re lakó fogyatékkal élők elhelyezésére szolgáló intézet esetleges kitelepítésekor végrehajtandó feladatok pontosításra kerültek. Csongrád város polgármestere - tekintettel az árvízvédelmi elyzetre - újabb 100 fő részére rendelt el ideiglenes polgári védelmi szolgálatot.

Hírforrás: OBJEKTÍV Hírügynökség 2006. április 25.

Gy. Mészáros Ágnes

A Web-oldalon található cikkek és fotók ingyenesen és szabadon felhasználhatók, de kizárólag az Objektív Hírügynökség, mint hírforrás feltüntetésével.
hirdetés