Tiltakozás a politikai szabadságjogokért

Nyilatkozatban tiltakozik a ’89-es alkotmányozás legnagyobb vívmányai közé tartozó politikai szabadságjogok csorbítását célzó politikai kampány ellen 119 neves értelmiségi, közéleti aktivista és a közügyek iránt érdeklődő polgár a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) kezdeményezésére – tudatta az OBJEKTÍV Hírügynökség.



„Az elmúlt hetekben ismét nyilvánosságot kapott ordas eszmék felbukkanása ellen lehet és kell harcolni. A kirekesztő, szélsőséges nézetek ellen társadalmi összefogással és elhatárolódással kell fellépni, nem pedig a demokrácia alapját képező szabadságjogok megkurtításával.

A szabadságjogok védelmében született tiltakozó nyilatkozat aláírói között szerepel többek között Fodor Gábor, Illés Zoltán, Gusztos Péter, Elek István, Kis János, Halmai Gábor, Karátson Gábor, Lányi András, Eörsi István, Szikinger István és Csapody Tamás.

Nyilatkozat:

Az utóbbi napokban ismét fellángolt a vita a szólás- és a gyülekezési szabadságról. Egy kis létszámú hungarista csoport nyilatkozatai és demonstrálási terve miatt politikusok és más közszereplők arra törekszenek, hogy az e politikai alapjogokat biztosító törvényeket megváltoztassák.

A szólás szabadsága az olyan véleményeket is megilleti, amelyek sértőek, meghökkentők vagy aggodalmat keltenek. Minél kevesebb korlátozással érvényesül a véleménynyilvánítás joga, annál biztosabb lábakon áll az alkotmányos demokrácia. Ezt követeli meg a közügyek megvitatása és a személyiségvédelem, melyek nélkül demokratikus társadalom elképzelhetetlen.

A politikai szabadságjogok biztosítása és gyakorlásuk szabadsága nem játékszer.

A szólás- és gyülekezési szabadság korlátozása nagyobb veszélyt jelent a demokráciára, mint a náci beszéd büntetőjogi következmények nélkül hagyása. Ne akarjuk önként feladni jogainkat!

Alulírottak tiltakozásunkat fejezzük ki a rendszerváltás legnagyobb eredményei közé tartozó gyülekezési- és szólásszabadság demokratikus normáinak megtámadása, és az ezen alapjogokat biztosító jogszabályok szigorításának gondolata ellen. Bármiféle rendőri kontroll, mely e jogok gyakorlásának útjába állhatna, elfogadhatatlan. A kirekesztő és szélsőséges, másokat sértő eszmék terjedése ellen társadalmi összefogással, példamutatással és elhatárolódással, nem pedig a demokrácia alapját jelentő jogok korlátozásával és a szabályozás szigorításával lehet és kell fellépni” – áll a nyilatkozatban.

Hírforrás: OBJEKTÍV Hírügynökség 2004. szeptember 23.

Gy. Mészáros Ágnes

A Web-oldalon található cikkek és fotók ingyenesen és szabadon felhasználhatók, de kizárólag az Objektív Hírügynökség, mint hírforrás feltüntetésével.
hirdetés