Bezárta kapuit a Dél-Balatoni Szezonális Bűnmegelőzési Központ

Idén július 1-től augusztus 20-ig működött a Bűnmegelőzési Központ a Somogy Megyei Rendőr-főkapitányság Bűnmegelőzési Osztálya és a Somogy Megyei Bűnmegelőzési és Vagyonvédelmi Alapítvány által készített szakmai program alapján. Tevékenysége alapvetően négy város - Siófok, Balatonföldvár, Balatonlelle, Fonyód – területére terjedt ki – értesült az OBJEKTÍV Hírügynökség a Somogy Megyei RFK sajtószolgálatától.



A szakmai programban meghatározó szerep hárult a helyi önkormányzati és rendőri szervekre. A feladatokat a civil és társadalmi szervezetek, vállalkozók és magánszemélyek széles körű bevonásával hajtották végre. A program alapelve, hogy olyan társadalmi problémára, mint a bűnözés, társadalmi összefogással lehet megoldást keresni és ebben mindenkinek meg kell találnia saját szerepét. Meghatározó az az elv is, hogy a helyi problémákra helyben kell megoldást találni, függetlenül a település nagyságától.

Alapvető célkitűzés volt a Balaton partjára a nyári idegenforgalmi szezonban jellemző bűncselekmények (betöréses-, besurranásos-, illetve strandlopások valamint a gépjárművekkel kapcsolatos bűncselekmények) megelőzése, a helyi lakosság és a turisták biztonságérzetének növelése, az áldozattá vált turisták segítése.

A célok elérése érdekében az említett városokban bűnmegelőzési irodákat és táborokat hoztak létre. Az irodákat a helyi kapitányságok hivatásos állományába tartozó bűnmegelőzési szakemberek vezették. Munkájukat nyugdíjas rendőrtisztek, rendőrtiszti főiskolai hallgatók, biztonsági őrök, tolmácsok, pedagógusok és nem utolsó sorban középiskolás diákok (zömében a kaposvári Eötvös Loránd Szakközépiskola Közbiztonsági Fakultációs osztályainak tanulói) segítették.

A szezon kezdete előtt az irodavezetők kategóriánként értékelték illetékességi területükön a jellemző bűncselekmények előfordulási helyét, idejét.

Az irodák munkatársai ennek alapján járőröztek az utcákon, tereken, strandokon, négyes csoportokban, ha kellett, rendőrökkel, polgárőrökkel és biztonsági őrökkel közösen is. Így folyamatosabbá tudták tenni a közterületeken való rendőri jellegű jelenlétet. Az irodavezetők napi kapcsolatban álltak a kapitányságok ügyeleteivel, bűnügyi, közrendvédelmi szerveivel. A szórólapokat járőrözéseik alkalmával a diákok jutatták el a postaládákba, illetve a gépjárművek szélvédőire. A járőrözések során naponta használták az irodák rendelkezésére álló kerékpárokat, robogókat.

A strandi lopások számának csökkentése érdekében 8 darab un. magasfigyelőt építtettek - oldalukon távolról is jól látható POLICE, Bűnmegelőzés felirattal -, melyeket a már említett városok legforgalmasabb, illetve bűnügyileg legveszélyeztetettebb strandjain állítattak fel.

A magasfigyelők környékén feltűnően megnőtt a strandolók száma, mert ott biztonságban érezték a parton hagyott értékeiket. Az értékelt időszakban a négy városban a strandi lopások száma összesen 64%-kal volt kevesebb a korábbi év hasonló időszakához képest.

Siófokon, Balatonföldváron és Balatonlellén térítésmentesen értékmegőrző rendszereket állítottak üzembe.

A balatonlellei és balatonföldvári irodákban videokamerás térfigyelőket üzemeltettek, melyek 24 órán keresztül rögzítették és tárolták a kamerák látókörében történt eseményeket.

Az irodák nyitva tartása naponta 10 – 18-ig, az ebédidő 13 – 14 óráig tartott. Az ellenőrzött területeken - az értékelt időszakban elkövetett összes bűncselekmények elkövetési idejét értékelve - megállapítható, hogy azok 60%-át a nyitva tartáson kívüli időben követték el. Ez különösen a strandi lopások alakulásánál figyelhető meg.

A SMRFK Elemző-Értékelő Osztálya által készített kimutatás szerint 2004. július 1-e és augusztus 20-a közötti időszakban a négy városban és környékükön az elmúlt évihez képest összesen 18,5%-al csökkent a nyomozás elrendelések száma.

A strandokon történő járőrözésekkor a centrum munkatársai összesen 16 eltűnt kisgyereket találtak meg és adtak vissza szüleiknek, ezzel jelentős terhet levéve a szolgálatban lévő rendőri állomány válláról.

Nyugdíjas rendőrtisztek a kapitányságok épületeiben tolmácsok segítségével jegyzőkönyvezték a bűncselekmény áldozatává vált turisták feljelentéseit, így jelentősen sikerült csökkenteni a rendőrség épületeiben várakozásuk idejét.

Az irodákban a már említett időszak alatt változó létszámú turnusokban összesen 298 fő teljesített szolgálatot.

A program összköltségvetése 23 millió forint volt. Ebből 10 millió forintot a Belügyminisztérium Országos Bűnmegelőzési Központ, 10 millió forintot a Biztonságos Magyarországért Közalapítvány, 3 millió forintot az Önkormányzatok és a Somogy Megyei Rendőr-főkapitányság biztosított, szálláshelyek, irodák, szállítások, telefonköltségek, illetve az irodavezetők munkabérének formájában.

Hírforrás: OBJEKTÍV Hírügynökség 2004. augusztus 26.

Gy. Mészáros Ágnes

A Web-oldalon található cikkek és fotók ingyenesen és szabadon felhasználhatók, de kizárólag az Objektív Hírügynökség, mint hírforrás feltüntetésével.
hirdetés